Om Haraldssons

Haraldssons Tunga Fordon AB startades 2010 som ett försäljningsbolag för Mercedes-Benz tunga lastbilar, påbyggnader och släpvagnar. År 2012 kom nya regler i gruppundantaget för handel med fordon, varför Haraldssons Tunga Fordon AB behövde en egen verkstad. I september 2012 startades firman i Brunflo i dess nuvarande form. Mars 2013 förvärvades Frösö Gummi AB i Lugnvik, som istället blev Haraldssons Däck AB. Även Haraldssons Tunga Fordon AB flyttade till denna lokal. I augusti samma år köptes konkursen efter Nylunds Maskin AB upp och Haraldssons Maskin AB startade med försäljning och fullservice av traktorer och redskap med Söderberg & Haak som huvudleverantör.

Haraldssons Tunga Fordon bedriver i första hand försäljning, påbyggnad, service och reparationer av Mercedes-Benz lastbilar samt försäljning och service av Hiab timmerkranar. I övrigt utförs service och reparationer på de flesta märken av lastbilar samt släp.

Haraldssons Däck bedriver försäljning och reparation av däck till lastbilar, släp och maskiner med Bridgestone som huvudmärke.

Haraldssons Maskin bedriver i första hand försäljning, service och reparationer av Söderberg & Haaks sortiment - Komatsu entreprenadmaskiner och traktorer från Deutz-Fahr samt redskap märkta med Krone, Agrimaster, Fransgård och Amazone. I övrigt utförs service och reparationer på de flesta märken av traktorer och redskap.

Adress:

Upplagsvägen 1, 831 52 Östersund

Telefonnummer:

063-10 00 40

Öppettider:

Måndag - Fredag 07:00-16:00
VD & försäljningschef
Karl Haraldsson
070-444 38 78
kalle@haraldssonsab.se
Platschef
Andreas Ehn
070-331 85 80
andreas.e@haraldssonsab.se
Verkstadsadministration
Thommy Ericsson
063-10 00 40
thommy@haraldssonsab.se
Verkstad, lastbil
Anders Norberg


Verkstad, jordbruk
Jimmy Petrusson
Verkstad
Emil Almén
Verkstad
Oskar Fagerhov
Säljare Mercedes-Benz lastbilar
Petter Haraldsson
070-112 55 55
petter@haraldssonsab.se
Servicerådgivare lastbil
Mikaela Wimble
063-10 00 40
mikaela@haraldssonsab.se
Reservdelar jordbruk & entreprenad
Erik Rombo
063-10 00 40
erik@haraldssonsab.se
Verkstad, lastbil
Johan Persson


Verkstad, däck och jordbruk
Jerry Hammarberg
Verkstad, jordbruk & entreprenad
Ivar Amcoff
Verkstad
Stellan Persson
Säljare jordbruk & lätt entreprenad
Karl Hägglund
070-225 80 89
kalle.h@haraldssonsab.se
Ekonomiansvarig
Annika Sagnér
063-10 00 40
annika@haraldssonsab.se
Reservdelar lastbil
Daniel Olsson
063-10 00 40
daniel@haraldssonsab.se
Verkstad, lastbil
Mikael Jakobsson


Verkstad, entreprenad
Kent Grundahl
Verkstad
Claes Carlsson